5 lëngje për të rënë në  peshë

e madhe

Ka  disa lloje pijesh  të cilat mund të përshpejtojnë djegien e dhjamërave ndihmojnë në humbjen e peshës më shpejt sesa normalisht.  Ja  5 më efikaset!

 

detox

Lëng  detoksikues

Agrumet  janë të njohura për  aftësi të fuqishme detoksifikimi, kështu që nëse po  kërkoni ushqime që eliminojnë  të gjitha toksinat e  akumuluara gjatë muajve të, duhet patjetër t’i përfshini në  lëngun tuaj detoksikues. Rrënjët me përmbajtje të larta  fibrash, të tilla si xhenxhefil, karota ose mollët janë shumë të  rekomanduara për këto lëngje, si edhe njihen  për të mbështetjen e  funksionimit të duhur të sistemit tretës, për të mos përmendur pasurinë e antioksidantëve  që i  ofrojnë trupit.

 

Veg-Juice-For-Detox-FlyerLëng zarzavatesh

Lloji  më i përshtatshëm i perimeve për humbje peshe janë lakrat e ndryshme. Nuk ka rëndësi nëse do të përdoret lëng i  pastër ose në kombinim me fruta dhe  perime të tjera (lakër, brokoli ose lulelakër) do të jenë arma juaj më e efektshme për të luftuar kundër dhjamit, dhe nuk ka mënyrë më të mirë për të mbajtur toksinat larg . Një tjetër avantazh  i lëngut të  perimeve  është se përveç te  ndihmojnë  trupin të luftojë  radikalet e lira dhe për t’ju  mbajtur në shëndet të mirë, vendosin edhe ekuilibrin e nivelet të  hormoneve në trup dhe parandalojnë  çrregullimet.

healthy green tea cup with tea leaves

Çaj jeshil

Nuk ka rëndësi nëse nuk keni kohë ose nuk doni  të stërviteni rregullisht, pini një filxhan çaj  jeshil në ditë do të japë të gjithë  antioksidantët  e nevojshëm  për trupin tuaj dhe do t’ju ndihmojnë gjithashtu të digjni yndyrë me  ritëm më të shpejtë, duke rritur metabolizmin tuaj. Këto çajëra janë të përsosur për të djegur më shumë kalori, si dhe për rritjen e nivelit të përgjithshëm të energjisë dhe  për të shtypur oreksin. Çaji jeshil është shumë i njohur në mesin e popullit japonez, edhe për shkak se ndihmon në  reduktimin e  stresit dhe ju çlodh.

Holiday Detox Smoothie 1000x383Lëng  boronice  dhe dardhe

Jo vetëm që  boronica dhe dardha ndihmojnë  të humbni peshë dhe rrisin  metabolizmin  (makinë natyrore  për të djegur dhjamërat e   trupit), por edhe  për të rritur nivelin tuaj të energjisë dhe i  ofron  trupit të gjitha vitaminat dhe proteinat thelbësore që ju duhen. Lëngu  boronicë është thelbësor për të parandaluar infeksionet e ndryshme të fshikëzës si infektimi me bakterin E-coli.  Dardha shton  magnez, kalium dhe fosfor lëngut  dhe është  shumë e  pasur në vitaminë C dhe kalcium, ky i fundit veçanërisht i rëndësishëm për të mbajtur  eshtrat  të forta.

love-in-the-morning-coffee-fruit-juice-and-heart_5120x3200Kafe  e zezë

Kur  konsumohet e moderuar, kafeja jo vetëm që përmban antioksidantë që luftojnë radikalet e lira dhe zvogëlon rrezikun e disa llojeve  kanceresh, por mund edhe të zvogëlojë rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Në të njëjtën kohë, kafeina rrit  metabolizmin tuaj dhe rrit  numrin e kalorive të  djegura. Kini kujdes sepse nëse  dëshironi të humbni peshë duke u mbështetur mbi kafenë  do të duhet të konsumoni kafe pa qumësht ose sheqer, pasi çdo ëmbëlsues mund të rrisë numrin e kalorive!

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤