A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?

View Gallery
12 Photos
A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
britani

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
duabi

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
oska

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
seul

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
shba-1

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
spanje

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
teksas

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
tereviiiiii

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
trevi

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
valencia

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?
zcicer

A janë këto burimet më të bukura ujore të botës…?

Një burim i bukur mund të sjellë një ndjenjë paqeje dhe qetësie për të gjithë ata që janë afër tij.

Më poshtë është një listë e disa prej burimeve më të bukura, të pazakonta dhe interesante në botë.

Nga shatërvani me famë botërore “Fontana di Trevi” në Romë, deri te pamja e mahnitshme e ngjyrës dhe e dritës nën urën Banpo të Seulit.

Zbuloni 10 burimet më të bukura të botës në galerinë e mëposhtme.

1. Shatërvan i varkave, Valencia, Spanjë – Ky burim i veçantë mund të gjendet në plazhin e Malvarros në qytetin spanjoll të Valencias. Ai jep iluzionin e një varkë me vela në lundrim, kjo falë pompave të ujit.

2. The Mustangs of Las Colinas, Teksas, SHBA – Kjo skulpturë e bronzit, e cila zbukuron sheshin Williams në Las Colinas, Irving, Teksas, thuhet të jetë skulptura më e madhe e kuajve në botë. Kjo vepër është në nder të kuajve të egra, të cilët kanë rëndësi të thellë historike në Teksas. Mustangët përfaqësojnë shtytjen dhe iniciativën e nevojshme për të jetuar me sukses gjatë ditëve të pionierëve amerikanë.

3. Ura Banpo, Seul, Koreja e Jugut – Burimi i Dritës së Hënës përgjatë urës Banpo thyen rekordin botëror për burimin më të gjatë nën një urë.

4. Shatërvan Charybdis Vortex, Sunderland, Britani e Madhe – Drejtorët në hotelin luksoz të Sunderlandit, vendosën që krijimi i tyre të ishte i paharrueshëm.

5. Magic Tap, Cadiz, Spanjë – Nëse po pyesni se si është arritur ky iluzion optik, thuhet se është mbështetur në një tub që kalon përmes rrjedhës së ujit të burimit. Është i vendosur në parkun e Aqualand theme në qytetin spanjoll të Cadiz.

6. Giant në hyrje të Worlds Crystal, Watten, Austri – Swarovski Crystal Worlds është një muze që gjendet në Wattens, Austri. Është ndërtuar në vitin 1995 për të festuar 100 vjetorin e argjendarit të famshëm të botës, Swarovski.

7. Nëntë burimet lundruese, Osaka, Japoni – Është e mrekullueshme të mendosh se kjo seri me nëntë burime u instalua në vitet 1970. Gjëja më e mahnitshme për këto burime është se ata duket se po fluturojnë në mes të ajrit.

8. Shatërvani i Trevi, Romë, Itali – Shatërvani i Trevit në Romë është ndoshta burimi më i famshëm në të gjithë botën. Ai u projektua në stilin barok nga arkitekti Nicola Salvi dhe u përfundua nga Pietro Bracci më 1762. Në një vizitë në Romë, është zakon të hedhësh një monedhë në burim për ë sjellë fat të mirë.

9. Shatërvani i Divers ‘, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe.

10. Shatërvani i Metamorfozës, Charlotte, SHBA.

11. Nuk mund të mos shtojmë në listë edhe mrekullinë shqiptare, Syrin e Kaltër

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤