Dren Abazi, Mbreti i Natës

dren2

Dren Abazi dhe Zig Zag Orchestra të lënë pa frymë me performancat e tyre.

Dreni është këngëtari, shkruesi i këngëve dhe producenti nga Prishtina, i cili ka sjellë një stil krejt të ri me këngët e tij.

Ai është themeluesi dhe lideri i Zig Zag Orchestra, mjaft e njohur tashmë në gjithë trojet shqipfolëse por dhe në Ballkan dhe Europë.

Në vitin 2015 Dren Abazi dhe Zig Zag Orchestra performuan në të famshin Jazz on Sienne dhe në Sunset Festival në Paris. Po ashtu dhe në Fete de la Musique në Paris.

5507

37088

8470

dreni

Dren Abazi ka lindur më 13 shkurt të vitit 1985 në Prishtinë.

Muzika e tij është një përzierje e muzikës ballkanike miksuar me jazz, klezmer, ska dhe rock.

Dreni e ka filluar debutimin e tij shumë i ri si kitarist në grupe të ndryshme rock. Por ai e mori famën pasi krijoi Zig Zag Orchestra në vitin 2008.

Një ndër këngët më të spikatura është kompozimi i tij “Ti dhe unë” në vitin 2011, këngë të cilën e interpretoi në duet me këngëtaren Anjeza Shahini.

Kjo këngë shumë shpejt u bë hit dhe u cilësua si kënga më e mirë e vitit. Në vitin 2014 kënga e Dren Abazit “Natën” u zgjodh për të qenë një nga këngët e filimit të Hollywood “Let’s Be Cops”.

[12_17_14][01_13_24][Maxthon Shot]

14484266041_23d906773c_b

Albumet:
· Welcome to Prishtina – Sansara ( 2003 )
· Afterparty – Dren Abazi & Zig Zag orchestra ( 2012 )

1dren

3b76962ce66ee4a47a0080dccd925637

Këngët:
· “Jorgjica” ( 2009 )
· “I dehur jam” ( 2010 )
· “Dasma” ( 2010 )
· “Unë ty moj” ( 2010 )
· “Euphoria” ( 2010 )
· “Iku me erën” ( 2011 )
· “Ti dhe Unë” ( 2011 ) me Anjeza Shahinin
· “Pa frymë” ( 2011 )
· “Natën” ( 2012 )
· “Si Era” ( 2013 )
· “Mes yjesh” ( 2013 )
· “Mbreti Natës” ( 2014 )
· “Sa Larg” ( 2014 )
· “Du” ( 2015 )

DrenAbazi

largea_untitledd1445362955

dren_1445361349-3875749

Dren -Abazi

dren

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤