Eni Vasili, Pse e enjtja ime është ndryshe

Sonte në mbrëmje, “Studio e hapur” fillon transmetimet edhe ditën e enjte, duke e lënë të mërkurën si një hapësirë pushimi për tre transmetimet maratonë të javës nga e hëna në të enjte.

Pas 13 vitesh “on air”, kjo logo nuk mund të mos i përgjigjej interesit për zgjerimin e hapësirës së transmetimit, interes i diktuar nga tregu dhe televizioni “News 24” ku “Studio e hapur” prodhohet .

Kjo logo, e stacionuar që nga krijimi, të martave, hyn tashmë në garën e së enjtës që në fakt është një garë e induktuar nga emisioni “Opinion” i Blendi Fevziut i cili daton më herët se të gjithë në tregun e programeve me tematikë politike. Asokohe, ende studente, unë drejtoja lajmet qendrore në RTSH dhe më pas, për një periudhë të shkurtër edhe në Tv Klan.

Mbaj mend që në përfundim të një emisioni tematik që drejtoja ne TV Klan, “Kosova deri kur”, dedikuar luftës në Kosovë, monitorët e shumtë që përbënin skenografine time, u adoptuan për një skenografi të përkohshme për emisionin “Opinion”, që në atë kohë u spostua nga RTSH në Klan.

Rrugëtimi im në gazetari vijoi duke patur si kulminacion prodhimin e logos në fjalë, në vitin 2005, “Studio e hapur“ për të mbërritur këtë të enjtë e për tu takuar sërish me Fevziun, tashmë secili me skenografinë e tij dhe rrugëtimin personal gazetaresk dhe njerëzor.

Por në fakt e kujt është e enjtja ?

E Fevziut, Ballës, Zhejit apo e Rakipit? E politikës apo e televizioneve? E pronarëve apo e gazetarëve?

Unë mund të përgjigjem për të enjten time. Ajo është e publikut. Ndaj nuk ka çmim, ndaj nuk ka rivalë.

E enjtja ime ashtu si e hëna dhe e marta, janë platforma të sinqerta që prej më shumë se një dekade drejtohen ekskluzivisht nga interesi publik, larg çdo kompromisi me politikën, larg çdo pazari në paradhoma kryeministrash apo ministrash, larg çdo konjukture që i bën emisionet, misione interesash personale.

E imja do të jetë një e enjtë pa qoka pushtetesh dhe as bonuse partish, ku nuk mban erë loje politike dhe as afere përqindjesh, gjobash, tenderash, vendesh pune në dogana apo Ambasada.

E enjtja ime ashtu si e hëna apo dhe e marta “historike”, janë mundi dhe sakrifica e një gruaje në gazetari, në përpjekje për të garuar me dinjitet dhe integritet, në një treg të deformuar interesash burro-politiko-personalo-bizneso gazetaraske, ku më i “pëlqyeri” është ai gazetar gjobaxhi që di të bëjë shantazhin e rradhës me pushtetin, për të arritur më pas marrëveshjen e pritur, ai që ka jo vetëm orën më të shtrenjtë dhe makinën tip i fundit, por kalon me krenari e karshillëk edhe fundjavat e pushimet, me politikanë e bankierë, për t’i intervistuar më pas rehatshëm e mërzitshëm të enjteve tona.

“Studio e hapur”, të enjten, mëton të jetë thjesht një emision i publikut. Pa shumë salltanete brendesh dhe rrobash alta moda, kërkojmë të jemi në lartësinë e duhur për të përmbushur pritshmëritë e publikut, për të vërtetën objektive pa filtra të çdo lloji.

Sonte në mbrëmje, e enjtja e parë e “Studios se hapur” i takon opozitës. Lulzim Basha do të jetë përballë Fatos Lubonjës dhe Robert Rakipllarit. Ju pres të gjithëve!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤