Grace Kelly, Princ Albert përkujton të ëmën: I befasuar gjithnjë nga mirësia

View Gallery
7 Photos
Grace Kelly, Princ Albert përkujton të ëmën: I befasuar gjithnjë nga mirësia
Grace Kelly 1

Grace Kelly, Princ Albert përkujton të ëmën: I befasuar gjithnjë nga mirësia
Grace Kelly 2

Grace Kelly, Princ Albert përkujton të ëmën: I befasuar gjithnjë nga mirësia
Grace Kelly 6

Grace Kelly, Princ Albert përkujton të ëmën: I befasuar gjithnjë nga mirësia
Grace Kelly

Grace Kelly, Princ Albert përkujton të ëmën: I befasuar gjithnjë nga mirësia
Grace Kelly 2

Grace Kelly, Princ Albert përkujton të ëmën: I befasuar gjithnjë nga mirësia
Grace Kelly 3

Grace Kelly, Princ Albert përkujton të ëmën: I befasuar gjithnjë nga mirësia
Grace Kelly 5

Princesha e ndjerë e Monakos, Grace Kelly, do të përkujtohet më 18 prill për 90 vjetorin e saj të lindjes. Por i biri i saj, princi Albert zgjodhi që të fliste për të në studion e RFM. Në një rrëfim të sinqertë, ai tregoi se çfarë e ka tërhequr më shumë në karakterin e së ëmës.

“ Ajo që më ka befasuar gjithmonë ishte mirësia, bujaria e saj e madhe, si e mendjes ashtu dhe e zemrës. Ajo ishte gjithmonë e gatshme për të dëgjuar dhe për të ndihmuar të tjerët”, këto ishin fjalët e princit të intervistuar nga Bernard Montiel.

Grace Kelly ishte fillimisht një aktore me karrierë të suksesshme në Hollivud. Ajo hoqi dorë nga kinematografia pasi u martua me princ Ranier III në prill të vitit 1956. Ata patën sëbashku tre fëmijë, Caroline, Albert dhe Stephanie. Grace Kelly vdiq në 14 shtator 1982, një ditë pasi ishte përfshirë në një aksident të rëndë rrugor.

**********************

Si një prej yjeve më të mëdhenj të epokës, Princesha Grace- e cila ishte e njohur në të gjithë botën si yll kinemaje- në fakt, nuk ishte një nuse tipike mbretërore. Dhe as aksesorët e saj të dasmës nuk ishin të tillë.

Në vend të diademës tipike, Princesha Grace ka përdorur një kurorë me rruaza ngjitur pas vellos në dasmën madhështore me Princin Rainier të Monakos më 18 prill, 1956.

Mbi kurorë ishte vendosur një shtresë dantelle me perla, zbukuruar me lule.

Ndërkaq, ajo nuk ishte një kurorë tipike mbretërore me diamantë, edhe pse përpjekja ishte për t’i ngjarë një të tille.

Grace Kelly konsiderohej si një prej yjeve më të mëdhenj të epokës. Por ajo braktisi kinemanë për dashurinë me Princin Rainier të Monakos më 18 prill, 1956.

Ajo ishte dhe ndër femrat më të bukura të kohës, por edhe të të gjitha kohërave.

Grace Kelly vdiq në rrethana misterioze më 14 shtator 1982, pasi një jetë të tërë luftoi krah bashkëshortit të saj për Monakon.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤