Merkel sot në SHBA, takohet me presidentin Trump

trump-merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel pritet të takohet sot me presidentin e SHBA, Donald Trump. Merkel do të shoqërohet me drejtues të lartë nga kompani të njohura gjermane në fushën e teknologjisë, duke përfshirë edhe gjigandin e makinave BMW.

Në qendër të takimeve do të jenë çështje si siguria dhe tregtia.

Vizita e saj ishte planifikuar për të martën, por u shty për shkak të një stuhie.

Takimi mes dy liderëve pritet me interes të madh për shkak se muajit e fundit të dy kanë ngritur pyetje për njëri-tjetrin.

Gjatë fushatës së tij presidenciale, Trump ka kritikuar Merkel mbi politikat e refugjatëve të Gjermanisë. Në fund të 2015, presidenti shprehu irritim, kur revista Time cilësoi kancelaren gjermane personin e vitit.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤