Një kopësht i bardhë për 20 vjetorin e vdekjes së Princeshës Diana

Princi William dhe Princi Harry do të bëjnë një vizitë të veçantë në kopshtin përkujtimor të Pallatit të Kensington për të nderuar nënën e tyre të ndjerë Princeshën Diana më 30 gusht, një ditë para 20 vjetorit të vdekjes së saj.

Diana-1

Picture 1 of 7

Vëllezërit, të shoqëruar nga Princesha Kate, do të shohin kopshtin e veçantë, i cili është transformuar me lulet e bardha të preferuara të nënës së tyre për të përkujtuar jetën e saj.

William, Kate dhe Harry do të bashkohen me një grup të vogël përfaqësuesish nga disa nga organizatat bamirëse që Diana mbështeti në ditët e fundit të jetës së saj, duke përfshirë Spitalin e Madh Ormond Street, Baletin Kombëtar të Anglisë, Misionin Leprosy, Centrepoint, Spitali Royal Marsden, ku Uilliami tani shërben si mbrojtës mbretëror, dhe Fondacioni i Ndihmave Kombëtare që Princi Harry ka mbështetur me bamirësinë e tij për sëmundjen e SIDA-s, Sentebale, që ai krijoi në emër të nënës së tij.

Kopshti i dedikuar princeshës Diana hapet në Kensington Palace

Një ekip prej gjashtë kopshtarësh dhe një numër vullnetarësh shpenzuan 18 javë për mbjelljen e  luleve:  trëndafila të bardha, tulipanët e bardha të Dianës, zymbylë të bardhë, lulet “mos më harro” dhe të tjera lule të preferuara të Diana. “Kopshti i Bardhë”, siç njihet, u hap në prill.

 

Më shumë se 12,000 fidanë u mbollën gjatë dimrit për të krijuar atë që tani është një kopsht që lë pa frymë jashtë shtëpisë që ndan William me gruan e tij dhe dy fëmijët e tyre, Princi George dhe Princesha Charlotte, si dhe vilën ku jeton Harry.

 

William dhe Harry ishin vetëm 15 dhe 12, respektivisht, kur nëna e tyre vdiq në moshën 36 vjeçare në një aksident automobilistik në Paris.

Për 20 vjetorin e vdekjes së Princeshës së Uellsit, William dhe Harry vendosën se ishte koha e duhur për t’i kujtuar njerëzit për trashëgiminë e nënës së tyre dhe morën pjesë në dy dokumentarë për jetën e saj.

 

Të dy princat kanë premtuar të mbajnë gjallë kujtimin e nënës së tyre dhe janë përfshirë në projekte të ndryshme bamirësie që pasqyrojnë interesat dhe pasionet e saj.

William dhe Kate formuan shoqatën e tyre të bamirësisë, Kokat së Bashku, me Harry, për të ndihmuar në prishjen e stigmës rreth sëmundjes mendore.

Vëllezërit kanë marrë pjesë në një seri projektesh të tjera për të përkujtuar jetën e nënës së tyre. Përveç formimit të kopshtit të dedikuar Dianës, Kensington Palace po mban një ekspozitë të veçantë në kronikat e jetës së saj; Qendra e ekspozitës publike është tavolina ku Diana organizoi pjesën më të madhe të punës së saj bamirëse. William dhe Harry gjithashtu kanë porositur një statujë të nënës së tyre, e cila do të ngrihet në bazën e Kensington Palace.

Një nga sfidat e tyre më të mëdha tani është mbajtja e kujtesës së Dianës për Princin George dhe Princeshën Charlotte. Më 3 korrik, në atë që do të ishte ditëlindja e 56-të e Dianës, William dhe Harry mbajtën një shërbim të ri-përkushtimit në varrin e Dianës në ishullin në Liqenin e Rrumbullakët në Althorp, në shtëpinë e familjes Spencer. Princi George dhe Charlotte ndoqën shërbimin me Princin William, Princeshën Kate dhe Princin Harry.

“Unë mendoj vazhdimisht duke folur për Granny Diana, kështu që ne kemi marrë më shumë fotografi deri në shtëpinë e saj tani dhe ne flasim për dhe gjëra rreth saj,” tha William kohët e fundit në një intervistë për një dokumentar ITV duke përkujtuar jetën e nënës së tij. “Dhe kjo është e vështirë, sepse me sa duket Catherine nuk e ka njohur atë, kështu që ajo nuk mund të kujtojë atë me të vërtetë – atë nivel të detajeve. Kështu që unë rregullisht, duke vënë në shtrat George ose Charlotte, flas për të dhe ju them vetëm përpiquni të kuptoni se ka Dy gjyshe, në jetën e tyre ishin dy gjyshe, prandaj është e rëndësishme që ata të dinë se kush është dhe se ajo ka ekzistuar “.

Princi Harry thotë se Charles ‘ishte atje për ne’ pas vdekjes së Dianës.

 

Princi i Britanisë, Harry, mbrojti mënyrën se si babai i tij, Princi Çarls, kujdesej për të dhe vëllain e tij, ndërsa u pikëlluan për nënën e tyre, Princesha Diana, në një dokumentar të parashikuar nga BBC të mërkurën.

“Diana, 7 ditë” i rrëfen ngjarjet pas vdekjes së Dianës 20 vjet më parë. Ajo u vra me të dashnurin e saj Dodi al-Fayed, kur makina e tyre u rrëzua në një tunel në kryeqytetin francez Paris, pasi u largua nga ndjekja e paparacëve.

Fëmijët e saj, princat William dhe Harry, të cilët ishin 15 dhe 12 vjeç kur ajo vdiq, folën për vdekjen e saj për herë të parë në një tjetër dokumentar të transmetuar në korrik, por nuk përmendën rolin e babait të tyre gjatë programit 90 minutësh.

“Ai ishte atje për ne,” tha princi Harry për BBC, për trashëgimtarin e fronit. “Një nga gjërat më të vështira që një prind duhet të bëjë është t’u tregosh fëmijëve se prindi tjetër ka vdekur”.

Pas vdekjes së Dianës, familja mbretërore iu nënshtrua kritikave publike për trajtimin e perceptuar të Princeshës, e cila kishte luftuar për t’u ingranuar në monarki dhe për t’u marrë me pabesinë e bashkëshortit të saj.

Disa e vunë në diskutim që princat e rinj të ecinin pas arkivolit të nënës së tyre ndërsa kortezhi ecte përmes Londrës në një turmë të madhe të zisë.

 

Vëllai i Dianës, Earl Spencer, e përshkroi atë si një vendim “të çuditshëm dhe mizor” dhe princ Harry i tha revistës U.S. Newsweek në qershor se asnjë fëmijë nuk duhet të pritet që ta bëjë këtë “në asnjë rrethanë”.

Por duke reflektuar sërish për procesionin, Harry i tha BBC se ishte “shumë i lumtur” që të ishte pjesë e ditës atëherë.

Princi William, i cili përshkroi përdorimin e flokëve të tij si një “batanije sigurie” përgjatë “ecjes shumë të gjatë dhe të vetmuar”, tha se ishte detyra e tyre për të marrë pjesë dhe se vendimi ishte “kolektiv”.

Princi gjithashtu mbronte vendimin e kritikuar të Mbretëresha Elizabeta për ta mbajtur familjen në një kështjellë të largët skoceze pas vdekjes së Dianës, duke thënë se u kishte dhënë atyre “privatësinë për të mbajtur zi”.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤