Pse quhet “Black Friday”? Shihni se ç’po ndodh nëpër botë…

View Gallery
8 Photos
Pse quhet “Black Friday”? Shihni se ç’po ndodh nëpër botë…
e-premtja

Pse quhet “Black Friday”? Shihni se ç’po ndodh nëpër botë…
e-premtja-dy

Pse quhet “Black Friday”? Shihni se ç’po ndodh nëpër botë…
e-premtja-gjashte

Pse quhet “Black Friday”? Shihni se ç’po ndodh nëpër botë…
e-premtja-kater

Pse quhet “Black Friday”? Shihni se ç’po ndodh nëpër botë…
e-premtja-nje

Pse quhet “Black Friday”? Shihni se ç’po ndodh nëpër botë…
e-premtja-pese

Pse quhet “Black Friday”? Shihni se ç’po ndodh nëpër botë…
e-premtja-shtate

Pse quhet “Black Friday”? Shihni se ç’po ndodh nëpër botë…
e-premtja-tre

Jo vetëm në SHBA, ethet e “Black Friday” apo të premtes se zezë janë përhapur në të gjithë botën ku blerësit kanë pushtuar dyqanet. Daily Mail sjell foto me skena kaotike në një dyqan në San Paulo të Brazilit, ku turmat u përleshën për të marrë në duart e tyre televizorë me çmim të lirë.

E njëjta situatë edhe në Afrikën e Jugut. Edhe në Barakaldo të Spanjës, radhët e gjata u paraqitën jashtë një dyqani që reklamonte uljet e të premtes së zezë. Në të gjithë botën “Black Friday” apo e premtja e zezë njihet si dita e zbritjeve të mëdha të çmimeve nëpër biznese të ndryshme.

“Black Friday”, është e premtja e parë e pazareve pas ditës së Falenderimeve në SHBA. Emrin e ka marrë si pasojë e aksidenteve tragjike që u shkaktuan të premten nga trafiku dhe dhuna. Në të gjithë botën kjo shënohet si ditë e zbritjeve të mëdha të çmimeve nëpër biznese të ndryshme.

Departamenti i Policisë së Filadelfias i vendosi këtë emërtim për të përshkruar kaosin e krijuar. Emri për herë të parë është regjistruar zyrtarisht në 1966 nga Earl Apfelbaum, por nuk është emër përkëdhelie. E premtja e Zezë hap sezonin e blerjeve për festën e Krishtlindjeve dhe atë të Vitit të Ri. Zakonisht shkakton trafik si makinash, por dhe njerëzish dhe shpesh herë shkakton një rritje të krimeve si dhunë apo vjedhje.

E Hëna e Zezë ndodhi në 19 tetor 1987, kur bursa pësoi një rënie për 22%. E Mërkura e Zezë në 22 tetor 1929, dita që shënoi nisjen e Depresionit të Madh, që u ndoq nga E Marta e Zezë ku pavarësisht tentativave të investorëve bursa ra me 11%. Prandaj pronarët e dyqaneve donin që ky emër të lidhej në diçka pozitive, kështu që i përcaktuan si ditët ku shërbimet dhe produktet që ofronin, njerëzit mund t’i blinin me çmime fare të lira ku uljet arrinin deri në 70%

Situata më e rëndë e dhunës e regjistruar nga policia është E Premtja e Zezë e vitit 2010 ku kishte 10 viktima dhe 111 të plagosur.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤