Receta për Krishtlindjet

Këto receta janë ideale për këtë atmosferë festive, ndaj ne po j’ua sugjerojmë.

1. Panetone

Picture 1 of 4

1. Panetone

Përbërësit
250 gr miell i tipit 00
250 gr miell (i tipit Manitoba)
160 gr sheqer
160 gr gjalpë
7 kokrra vezë (të mëdha, 4 të plota dhe 3 të verdha)
16 ml qumësht
12 gr maja birre
1 lugë e vogël mjaltë
5 gr kripë
120 gr rrush i thatë
2 bustina vanilje
80 gr portokall (copa)
1 kokërr lëkurë limoni

Përgatitja
Majanë e birrës e shkrijmë në qumësht të ngrohtë dhe ia shtojmë masës së miellit që e kemi vendosur në një enë të thellë. E punojmë derisa të krijohet një masë brumi, i cili nuk na ngjit më në duar.
Brumin e përgatitur e mbështjellim me një letër kuzhine dhe e vendosim në mikrovalë në temperaturën 30 gradë celsius, derisa brumi të dyfishojë përmasat e tij. Kohëzgjatja në mikrovalë nuk do të jetë më shumë se 1 orë.
Pasi brumi ka arritur përmasën e krijuar, i hedhim 180 g miell Manitoba, 2 g maja birre, 2 vezë të plota, 60 g gjalpë në temperaturë ambienti dhe 60 g sheqer.
Brumin e krijuar e punojmë sërish. Në punim e sipër shtojmë sheqerin dhe gjalpin.
Ndjekim të njëjtën procedurë si me brumin e parë, vetëm se kësaj radhe do ta lëmë në mikrovalë me temperaturën 30 gradë celsius për rreth 2 orë.
Brumin e krijuar më sipër e nxjerrim nga mikrovala dhe i shtojmë 220 g miell, 100 g sheqer, 2 vezë të plota dhe 3 të verdha, 5 g kripë, 100 g gjalpë në temperaturë ambienti, lëkurën e 1 limoni, portokallet e veshura me sheqer, rrushin e thatë dhe bustinat e vaniljes.
Shtojmë gjithashtu sheqerin, kripën dhe kur të gjithë përbërësit të jenë “përthithur” nga masa, shtojmë gjalpin në temperaturë ambienti dhe më pas frutat e sheqerosura, lëkurën e limonit dhe rrushin e thatë.
E lëmë të vijë në temperaturë 30° celsius në një enë të thellë të mbuluar me letër kuzhine, derisa të ketë dyfishuar volumin e tij për dy orë.
Kur brumi të jetë fryrë plotësisht, e heqim nga tasi dhe e punojmë për disa minuta me duar.
Një enë tipike ëmbëlsirash e lyejmë me gjalpë, vendosim në të masën e krijuar dhe e lëmë sërish të dyfishojë vëllimin për rreth dy orë. Kësaj radhe jo në mikrovalë. E fusim në furrë 10-15 minuta në temperaturën 200 gradë celsius.
E nxjerrim nga furra dhe e spërkasim me pak ujë që të mos thahet. E vendosim sërish në furrë për 10-15 minuta në temperaturën 180 gradë celsius.
Herë pas here e nxjerrim nga furra dhe e spërkatim me ujë që të mos thahet. Procesi i pjekjes së panetone-s zgjat 1 orë.
E nxjerrim nga furra dhe e lëmë të ftohet.

2. Supë e kuqe për Krishtlindje

Përbërësit
6 rrepa të kuqe
1 patate
1 kokërr qepë
vaj ulliri
kripë
piper
4 lugë kos

Përgatitja
Rrepat pasi i kemi larë dhe qëruar i presim në copa të vogla.
Në po të njëjtën mënyrë veprojmë edhe me pataten. Në një tenxhere kemi hedhur 2 lugë gjelle vaj ulliri për tu ngrohur. Në të shtojmë qepën e grirë në kubikë, pak kripë dhe pak piper dhe i lëmë të ziejnë në zjarr të ngadaltë.
I kavardisim dhe në të shtojmë pataten dhe rrepën e prerë në kubikë. I shtojmë ujë derisa të mbulohen plotësisht.
I kontrollojmë herë pas here me anë të një piruni derisa perimet të jenë zbutur plotësisht.Më pas i shtojmë në një grirëse elektrike dhe i grijmë derisa të krijohet një masë e njejtrajtshme.
I shërbejmë në një pjatë të thellë dhe mbi masën e kuqe të krijuar shtojmë edhe një lugë kos. Ju bëftë mirë!

3. Ëmbëlsirë e thjeshtë Krishtlindjesh

Përbërësit
1/2 filxhan maskarpone (me temperature dhome)
1/4 lugë çaji vanilje
1 filxhan sheqer pluhur
12 luleshtrydhe (të mëdha)
24 copa çokollatë (të vogla)

Përgatitja

Përgatitja e kremit: Në një tas të mesëm rrihni me mikser maskarponen dhe vaniljen derisa të bëhet një substancë kremoze.
Gradualisht hidhni dhe rrihni sheqerin pluhur derisa miksimi të trashet, por të jetë i lëmuar. Duke përdorur një spatulë transferoni kremin në tubin me majë.
Përgatitja e babagjyshërve: Me një thikë me teh të hollë prisni fundin me majë të luleshtrydheve dhe krijoni sipërfaqe të sheshta.
Majat e prera duhen llogaritur që të jenë në madhësinë e një kapeleje për babagjyshin, që do të jetë pjesa e mbetur e trupit.
Mbështesni pjesën e gjerë të luleshtrydheve në një sipërfaqe pune. Në sipërfaqet e prera mbushni me krem “kokën”e babagjyshit.

Më pas vendosni sipër kremit majat e prera (kapelet) dhe sipër majave një top të vogël kremi. Në fund vendosni dy copëza çokollatë në vend të syve.

4. Sallata e Krishtlindjeve

Përbërësit
2-3 copa gjoks pule (i gatuar dhe i prerë)
2 feta proshutë (e copëtuar)
1/2 filxhani majdanoz (i freskët i copëtuar)
22 gr misër (i zier)
22 gr bizele (të ziera)
1 mollë jeshile (e prerë)
1 qepë (e vogël e prerë imët)
1 spec jeshil (i grirë)
1 karotë (e prerë në kubikë)
1/4 filxhani ullinj jeshil
1/2 filxhani rrush i thatë
2 lugë majonezë (e përgatitur me hudhër dhe kripë)

Përgatitja
I përziejmë mirë të gjithë përbërësit me njëri-tjetrin. Shtojini disa patate shkop të skuqura dhe shërbejeni.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤