Vijon anketa ’10 librat më të mirë të vitit 2018′

Anketës së MapoLetrare për të përzgjedhur 10 librat më të mirë shqip që janë botuar përgjatë këtij viti, i janë bashkangjitur personazhe të tjerë të botës së librit.

Qëllimi i kësaj ankete është nxjerrja në pah e botimeve dhe autorëve shqiptar, duke hapur diskutime mbi atë çfarë këto botime sollën në mendimin dhe letrat shqipe.

Javën e fundit të dhjetorit, ne do të bëjmë publik Librin e Vitit.

Gazmend Krasniqi
100 lirikat, Frederik Rreshpja
Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
Poema arbëreshe, Zef Skiro di Maxho
Negative space, Luljeta Lleshanaku
Triologjia e Shkodrës, Gazmend Krasniqi
Antipoezi, Gazmend Krasniqi
Kulla e Sahatit, Ardian Vehbiu
Shqipëria dhe Tokat e Lirueme, 1939-1946, Romeo Gurakuqi
Parqet Kombëtare të Shqipërisë
Rexhep Hida

Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
Hakmarrja e Kazanovës, Mira Meksi
Roja i dritës, (poezi) Flutura Açka
Të rritesh nga dashuria, Visar Zhiti
Në katin e tretë nuk troket askush, Kliton Nesturi
Pusi, Kim Mehmeti
Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
Fabula rasa, Agron Tufa
Netët e Parisit, Stavri Pone
Laert Vasili

Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
Gruaja e shiut, Bashkim Hoxha
.Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
Piramida e shpirtrave, Virgjil Muci
Vrasje në kryeministri, Diana Culi
Pusi, Kim Mehmeti
Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli
Një ditë në natën pa fund, Kasem Trebeshina
Çaste, Lindita Arapi
Ciklopi, Brajan Sukaj
Ervis Iljazaj

Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi
Kërcim në bosh, Timo Flloko
Pusi, Kim Mehmeti
Jetë paralele, Maks Velo
Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
Tutori, Mimoza Ahmeti
Vrasje në kryeministri, Diana Culi
Anila Basha

Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
Vila me tri porta, Vera Bekteshi
Fqinjësi e trazuar, Bashkim Zeneli
Roja i dritës, Flutura Acka
Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj
Pusi, Kim Mehmeti
Ditët e lakuriqëve të natës, Namik Dokle
Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
Gurët e vetmisë, Tom Kuka
Arsimi, Majlinda Keta
Erjon Uka

Josifopedia, Rikard Ljarja
Djalli komik, Zija Cela
Roja i dritës, Flutura Acka
Kulla e sahatit, Ardian Vehbiu
I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
Pika trëndafil, Mimoza Hafizi
Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli
Ditët e lakuriqëve të natës, Namik Dokle
Njerëzit vdesin të premten, Artan Fuga
Oltjon Kadaifçiu

Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
Vrasje në kryeministri, Diana Culi
Vila me tri porta, Vera Bekteshi
Jetë paralele, Maks Velo
Fqinjësi e trazuar, Bashkim Zeneli
Tutori, Mimoza Ahmeti
Pusi, Kim Mehmeti
Roja i dritës, Flutura Acka
Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj
Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli
Alfred Lela

I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
Vila me tri porta, Vera Bekteshi
Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj, Arta Marku
Vepra e plotë, Mit’hat Frashëri
100 lirikat, Frederik reshpja
Secili çmendet sipas mënyrës së vet, Stefan Capaliku
Mendimet e një qytetari, Gilman Bakalli
Gjergj Kastrioti, Athleta Christi, grup autorësh
Vepra e plotë, Kim Mehmeti
Rigel Rizaj

Roja i dritës, Flutura Açka
Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
Skëndërbeu, Aurel Plasari
Teqeja e shterpave, Balil Gjini
Pusi, Kim Mehmeti
Gjithcka rreth asgjësë, Flogerta Krypi
Marrja e gjakur, Andreas Dushi
Bëmat e Estes dhe Kokosë, Natasha Porocani (Shuteriqi)
Një elefant elegant, Rudina Çupi
Shqiptime të rralluara, Arben Dedja

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤